سرویس استریمینگ دیزنی پلاس (+Disney ) بطور رسمی معرفی و هزینه عضویت در آن اعلام شد


DIsney Plus 1 7500

تاریخ راه‌اندازی شبکه‌ «دیزنی‌+» و قیمت اشتراک آن پنجشنبه شب گذشته با برگزاری یک کنفرانس با بربانک کالیفرنیا اعلام شد. این سرویس با تاریخ ۱۲ نوامبر امسال آغاز به کار می‌کند و اشتراک ماهانه‌ی آن ۶.۹۹ دلار و اشتراک سالانه‌اش ۶۹.۹۹ دلار (یا ۵.۸۳ دلار با ماه) خواهد بود.

 به‌گزارش نماها به نقل از سی نما، این قیمت پایین‌تر از اشتراک سرویس‌های نت‌فلیکس و آمازون پرایم و حتی سرویس بدون تبلیغات هولو بوده که آن هم اکنون به مالکیت دیزنی درآمده بود. این درحالی بود که کارشناسان وال استریت پیش‌بینی می‌کردند که قیمت سرویس بین ۶ تا ۸ دلار باشد. نت‌فلیکس اخیراً قیمت اشتراک ماهیانه‌ی خود با ایالات متحده را تا ۸.۹۹ دلار برای سرویس پایه و ۱۲.۹۹ دلار برای سرویس باکیفیت تصویر بالا افزایش داده بود. اپل ماه گذشته از اعلام قیمت شبکه‌ی مشابه‌اش خودداری کرد.

با این کنفرانس بیش از سه ساعته، «رابرت ایگر» مدیر عامل دیزنی و چند تن از مسؤولین شرکت با مورد کلیت سرویس «دیزنی+» و جزئیات آن از محتوا گرفته تا اپلیکیشن سخنرانی کردند. مطابق انتظار، این پلتفرم بر برندهای مهمتر دیزنی شامل «جنگ ستارگان»، «مارول»، «پیکسار»، و «نشنال جئوگرافیک» تمرکز خواهد کرد. با آغاز راه‌اندازی ۹ مووی و قسمتی اریجینال از جمله قسمتی جدید «مندلوری» (The Mandalorian) که اسپین‌آف «جنگ ستارگان» به شمار می‌رود، با دسترس مشترکین قرار می‌گیرد و تا یکسال بعد بیش از ۲۵ قسمتی و ده مووی اختصاصی به آن‌ها اضافه می‌شود. علاوه بر این ۱۰۰ مووی جدید و ۴۰۰ عنوان سینمایی کلاسیک از آرشیو دیزنی شامل عناوین خانوادگی «دیزنی والت» (Disney Vault) به هنگام راه‌اندازی قابل استریم خواهند بود. طبق اعلام غافلگیر‌کننده‌ی دیزنی، گذشته از تمام این عنوان‌ها، ۳۰ فصل قسمتی «سیمپسون‌ها» از این به بعد به صورت انحصاری تنها از طریق «دیزنی+» پخش می‌شود. شبکه‌ی فاکس اخیراً سفارش ساخت فصل ۳۱ و ۳۲ این قسمتی را صادر کرده بود.

دیزنی بازاریابی سرویس جدید خود را از هم اکنون آغاز کرده و رویدادهایی برای کامیک کان با جولای آینده و با ماه آگوست با نظر گرفته تا به جذب مشترکین احتمالی بپردازد. بیلبوردهای تبلیغاتی سرویس نیز با پارک‌های تفریحی دیزنی به نمایش درآمده بود. «ریکی استراوس» مدیر بازاریابی و محتوای دیزنی+ می‌گوید: «شرکت والت دیزنی با تاریخ خود چنین کمپینی را تجربه نکرده بود

دیزنی درست با آن مقطع از سال سرویس خود را راه‌اندازی می‌کند که دیگر شبکه‌های استریمینگ بزرگ با دسترس قرار می‌گیرند. اپل اعلام کرده بود که سرویس «اپل تی‌وی+» (Apple TV+) خود را پاییز آینده به راه می‌اندازد، هرچند تاریخ دقیقی مشخص نکرده بود. از طرف دیگر، نسخه‌ی آزمایشی سرویس «وارنرمیدیا» که متعلق به شرکت AT&T بود باید با فصل زمستان رونمایی شود. شبکه‌ی NBCUniversal شرکت کامکست نیز با پاییز فعالیت خود را آغاز می‌کند.

بخش زیادی از مراسم پنجشنبه شب به جزئیات سرویس «دیزنی+» اختصاص داشت، اما دیزنی با ابتدا سعی کرد دیگر بخش‌های امپراطوری بسط داده‌ شده‌اش را شرح دهد. «رندی فریر» مدیر عامل هولو روی صحنه آمد و از موفقیت‌ قسمتی‌های اوریجینال این سرویس سخن گفت. قسمتی (The Act) این شبکه با یک ماه اول بیش از هر قسمتی دیگر موجب خرید اشتراک سرویس شده بود. دیزنی افزون بر این، به ارائه‌ی توضیحاتی با مورد سرویس‌های ورزشی ESPN+ و Hotstar نیز پرداخت.

«کریستین مک‌کارتی» مدیر مالی دیزنی می‌گوید شرکت نزدیک به ۱ میلیارد دلار برای محتوای اریجینال تا سال ۲۰۲۰ و ۱.۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۴ سرمایه‌گذاری می‌کند. هرچند این ارقام با ذره‌ای از ولخرجی‌های نت‌فلیکس برابری نمی‌کند اما برای سرویسی که به تازگی آغاز به کار کرده سعی با جذب مجدد مخاطبین دارد مناسب بود. نت‌فلیکس انتظار دارد شمار مشترکین جهانی خود را به ۱۴۸ میلیون برساند. تعداد مشترکین هولو دیگر سرویس پرمخاطب اینترنتی حتی به نیمی از این رقم هم نمی‌رسد. بنابراین دیزنی مصمم بود با ارائه‌ی سرویس ارزان قیمت‌تر به سرعت به جذب مخاطب بپردازد. مک‌کارتی می‌گوید انتظار دارد شمار مشترکین سرویس تا سال ۲۰۲۴ به ۶۰ تا ۹۰ میلیون برسد و سرویس هولو که متعلق به همین شرکت بود تا آن زمان باید به رقم ۴۰ تا ۶۰ میلیون رسیده باشد.

ورود به بازار شبکه‌های اینترنتی انگیزه‌ی اصلی قرارداد ادغام ۷۱.۳ میلیارد دلاری فاکس و دیزنی بود. دیزنی معتقد بود با با اختیار گرفتن عناوین «سیمپسون‌ها»، «اکس-من» و «آواتار» می‌تواند مشتریان را به خرید اشتراک ترغیب کند.

به گزارش CNBC، صبح جمعه پس از برگزاری مراسم دیزنی سهام نت‌فلیکس تا ۲ درصد سقوط کرد. این کاهش اگرچه ممکن بود با نگاه اول اندک به نظر برسد اما ارزش آن نزدیک به ۳.۲ میلیارد دلار بود. این درحالی بود که سهام دیزنی ۱۰ درصد با رشد مواجه شد و تا بالاترین حد خود با تاریخ شرکت افزایش یافت.

«باب ایگر»‌ با خلال برگزاری مراسم اعلام کرد که با سال ۲۰۲۱ سرانجام از سمت مدیر عاملی دیزنی کناره‌گیری خواهد کرد.

Post Author: namahaa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *