بهترین فیلمهای کمدی تاریخ سینما به انتخاب IMDB


کسی هست که از یک خندیدن خوب خوشش نیاید؟ دلیلی هست که کمدی های بزرگ همیشه پرطرفدار هستند. خندیدن زمان نمی شناسد و مووی هایی که مخاطب را می خنداند با طول زمان تاثیر خود را از دست نمی دهند. به همین دلیل بود که افراد هنگامی که جمعی دوستانه را تشکیل می دهند، برای ساعاتی خوشگذرانی به سراغ مووی های کمدی می روند. با این وجود، برای ساخت یک مووی کمدی خوب باید چندین مولفه با یکدیگر تلاقی داشته باشند.

به گزارش نماها به نقل از روزیاتو، مووی کمدی خوب باید خنده دار و جذاب باشد، دارای پیام باشد، بازیگرانی خوبی با آن نقش آفرینی کنند و البته یک سناریو قوی که همه این مولفه ها را با هم متحد سازد. با ادامه این فهرست قصد داریم بهترین مووی های کمدی تاریخ سینما از نگاه سایت سینمایی معتبر IMDB به شما معرفی کنیم. لازم به ذکر بود که با این فهرست مووی هایی که صرفاً کمدی بوده را انتخاب کرده و سعی کرده ایم مووی های اکشن و ماجراجویانه با جنبه های کمدی را نادیده بگیریم.

۱۰- قاپ زنی

قاپ زنی

با مووی «قاپ زنی» (Snatch) بیش از هر چیز جمعی از بازیگران بااستعداد و مشهور صحبت می کنیم: برد پیت، بنیسیو دل تورو، جیسون استاتهام و وینی جونز. مووی کمدی «قاپ زنی» با مورد دنیای زیرزمینی و جنایتکارانه شهر لندن بود و با آن دو سناریو غیرعادی با هم ترکیب می شوند: یکی تلاش برای پیدا کردن الماس های سرقت شده و دیگری داستان یک توسعه دهنده مسابقات بوکس که توسط یک گروه گانگستری تهدید می شود. «قاپ زنی» آن داستان مووی های کمدی سنتی را ندارد اما موقعیت هایی با آن خلق شده که دیوانه کننده می شوند و با دیدن آن ها کاری جز خندیدن نمی توانید بکنید. همچنین نمی توانیم سکانسی را فراموش کنیم که برد پیت با نقش یک کولی چنان تند صحبت می کند که برای درک صحبت های او باید حتماٌ از زیرنویس استفاده کنید. بدون شک نقش پیت با این مووی خنده دارترین و کمیک ترین نقشی بود که او تاکنون بازی کرده بود.

۹- آملیا

آملیا

مووی فرانسوی «آملیا» (Amélie) یکی از مشهورترین مووی های غیرانگلیسی زبان تمام دوران بود. این مووی رمانتیک کمدی مورد تحسین سینماروها و منتقدین قرار گرفته و با فستیوال مووی های اروپایی جایزه بهترین مووی را از آنِ خود کرد. همچنین این مووی توانست دو جایزه بفتا نیز بدست آورده و با ۵ بخش نیز نامزد دریافت جایزه اسکار شد. «آملیا» داستان یک گارسن خجالتی را روایت می کند که با انزواگرایی خود دست و پنجه نرم می کند اما اجازه نمی دهد که این گوشه گیری بر او غالب شده و راه هایی برای تغییر زندگی اطرافیان خود با مسیری مثبت می یابد. آدری تاتو با این مووی یک بازی فوق العاده قوی از خود ارائه می دهد که سهم اصلی را با موفقیت و جذابیت مووی داشته بود. شاید این مووی از آن کمدی هایی نباشد که شما را به قهقهه بیندازد اما «آملیا» ترکیبی بی نقص از خنده و دوست داشتنی بودن یک داستان سینمایی بود.

۸- دکتر استرنجلاو

دکتر استرنجلاو

مووی «دکتر استرنجلاو» (Dr. Strangelove) که با عنوان «چگونه یاد گرفتم دست از نگرانی بردارم و بمب را دوست داشته باشم» (How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb) نیز شناخته می شود، یک کمدی سیاه هجوآمیز سیاسی با کیفیتی فوق العاده بود. این مووی نگاهی کمدی وار به ترس افراد با دوران جنگ سرد بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی می اندازد. اگر چه استنلی کوبریک بیشتر بخاطر مووی هایش با ژانر وحشت و علمی تخیلی شناخته می شود، اما به عنوان کارگردان این مووی نیز مانند همیشه کاری فوق العاده از خود نشان داده بود. با دوران کنونی نیز می بینیم که کمدی های سیاسی با صورت قوی بودن و درست پرداخت شدن داستان با استقبال منتقدین و سینماروها مواجه می شوند. «دکتر استرنجلاو» چنان این کار را خوب انجام داد که با زمره اولین مووی هایی قرار گرفت که با آرشیو ملی مووی ایالات متحده نگهداری می شدند.

۷- سه احمق

سه احمق

قسمتی های کمدی که با مورد نوجوانان ساخته می شوند نماد سینمای کمدی امروزی هستند و مووی «سه احمق» (۳ Idiots) که با سال ۲۰۰۹ ساخته شده یکی از بهترین مثال هاست. این مووی بر روی زندگی سه دانشجوی مهندسی هندی تمرکز دارد. با این مووی داستان های موازی بسیاری با دو دوره زمانی متفاوت نقش می شود که فشارهای سیستم آموزشی هند بر دانش آموزان و دانشجویان را به تصویر می کشد. روی کاغذ، داستان مووی طوری نیست که بتوان آن را با فهرستی اینچنینی از بهترین مووی های کمدی تاریخ سینما دید. با این وجود، این مووی بسیار بیشتر از انتظار مخاطب را می خنداند و معنا و پیام بسیار مهم و قابل توجهی پشت داستان آن قرار داشت. این مووی با زمان اکران خود به پرفروش ترین مووی تاریخ هند تبدیل شد و تاثیر قابل توجهی بر فرهنگ کشور داشت.

۶- روشنایی های شهر

روشنایی های شهر

اکنون به گذشته ای بسیار دور می رویم. «روشنایی های شهر» (City Lights) فیلمی بود که با سال ۱۹۳۱ ساخته شده و چارلی چاپلین افسانه ای با آن بازی می کند. برای این که درک کنید چرا او را نماد و معیار کمدی می دانند بهتر بود این مووی را تماشا کنید. چاپلین نه تنها نقش اصلی «روشنایی های شهر» را بازی می کند بلکه نویسندگی، تهیه کنندگی، کارگردانی و حتی تدوین مووی را نیز خود بر عهده داشته بود. «روشنایی های شهر» یک مووی صامت بود که برای تاثیرگذاری بر کمدی فیزیکی تاکید دارد و با این موضوع نیز به موفقیتی بی بدیل دست می یابد. مووی داستان شخصیت چاپلین را روایت می کند که عاشق یک زن شده و همزمان با یک میلیونر الکلی نیز دوست می شود. بعد از این دو اتفاق مهم برای چارلی، اتفاق های خنده دار و جالبی به دنبال می آید که جذابیت بی نقصی به این مووی بخشیده اند.

۵- عصر جدید

Modern Timeswer001

وقتی از چارلی چاپلین به عنوان نماد و اسطوره ژانر کمدی سخن می گوییم بی دلیل نیست. مووی «عصر جدید» (Modern Times) یکی دیگر از مووی هایی بود که چاپلین با آن بازی کرده و همزمان کارگردانی، تدوین، نویسندگی و حتی آهنگسازی آن را نیز خود بر عهده داشته بود. وقتی کسی به جذابیت و بامزگی چاپلین چنین حجم بالای کاری را با یک مووی می پذیرد نتیجه اش بدون شک بامزه و سرگرم کننده خواهد بود. با مووی «عصر جدید» که با سال ۱۹۳۶ ساخته شد، شخصیت مشهور چاپلین با زندگی و امرار معاش با یک دنیای مدرن و صنعتی شده دست و پنجه نرم می کند. این مووی از لحاظ فرهنگی بسیار قابل توجه بوده و به خوبی و به شکلی عمیق شرایط زندگی با دوران رکود بزرگ اقتصاد ایالات متحده را به تصویر می کشد.

۴- دیکتاتور بزرگ

The Great Dictator 1940wwwww

بله، باز هم چارلی چاپلین و این بار هم او همه کارهای اصلی فیلمش را خود انجام می دهد. با این وجود مووی «دیکتاتور بزرگ» (The Great Dictator) یک مووی تاریخی و متفاوت برای چاپلین بود. بعد از سال ها ساخت مووی های صامت، این بار چاپلین برای اولین بار وارد دنیای مووی های صدادار شد و بهترین موفقیت تجاری دوران کاری چاپلین با این مووی رقم خورد. مووی «دیکتاتور بزرگ» یکی از بهترین و شناخته شده ترین مووی های هجوآمیز تاریخ بود که با آن چاپلین نقش یک آرایشگر یهودی تحت تعقیب و دیکتاتوری بیرحم را با انتهای جنگ جهانی اول بازی می کند. «دیکتاتور بزرگ» یکی از بهترین مووی های چارلی چاپلین بوده و با ۵ بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

۳- دست نیافتنی ها

دست نیافتنی ها

مووی «دست نیافتنی ها» (The Intouchables) فیلمی فرانسوی بود که با سال ۲۰۱۱ منتشر شده و جدیدترین مووی این فهرست به شمار می آید. این کمدی مشهور و تحسین شده فرانسوی داستان یک سرمایه دار را روایت می کند که با اثر سقوط با جریان یک ماجراجویی چتربازی فلح می شود. او مردی را برای انجام کارهای روزانه و مراقبت از خود استخدام می کند اما شخصیت های متفاوت این دو با ادامه باعث خلق موقعیت هایی متفاوت و بامزه می شود. فرانسوا کلوزه و عمر سی شیمی فوق العاده ای با این داستان داشته که باعث شده جذابیت مووی به مقدار قابل توجهی بالا برود. «دست نیافتنی ها» به فیلمی بسیار موفق با باکس آفیس نیز تبدیل شده و نسخه انگلیسی آن با بازی برایان کرانستون و کوین هارت و با عنوان «قسمت بالایی» (The Upside) نیز ساخته شد.

۲- زندگی زیباست

زندگی زیباست

این مورد نیز یکی از مووی های غیر انگلیسی زبانی بود که همه مولفه ها را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد تا به یک کمدی فوق العاده تاثیرگذار تبدیل شود. «زندگی زیباست» (Life Is Beautiful) یک مووی کمدی-تراژیک ایتالیایی بود که با سال ۱۹۹۷ منتشر شده و یک بار دیگر نشان داده که می توان یک داستان را با شرایطی که ممکن به نظر نمی رسید نیز بامزه و کمیک روایت کرد. این مووی داستان یک کتابدار یهودی دستگیر شده بدست آلمانی های نازی و پسربچه اش را روایت می کند. داستان و موقعیت تاریک و ترسناک مووی باعث می شود که شرایط برای درخشش منحصربفرد این کمدی فراهم شود. شخصیت اصلی داستان برای محافظت پسرش از وحشت ها و بیرحمی های دنیای اطراف، از رویاپردازی و قدرت تجسم خود کمک گرفته و فیلمی بسیار بامزه تر و خنده دارتر از آن چیزی که فکر می کنید را خلق می کند. این مووی جایزه گرند پریکس فستیوال کن ۱۹۹۸ را بدست آورده و با سراسر جهان مورد استقبال منتقدان سینمایی قرار گرفت.

۱- کلاس هرج و مرج

کلاس هرج و مرج

با سایت IMDB، مووی «کلاس هرج و مرج» (The Chaos Class) نمره ۹٫۴ را دریافت کرده و دومین مووی با این رده بندی عدد ۸٫۶ را مقابل خود می بیند که بزرگ ترین شکاف کیفیتی و نمره دهی با عرصه بهترین مووی های کمدی از نگاه منتقدان با این سایت محسوب می شود. این مووی ترکی با عنوان اصلی «Hababam Sinifi» بر اساس رمانی ساخته شده که بر گروهی از دانش آموزان تنبلی متمرکز بود که با یک خوابگاه اشتراکی زندگی کرده و به خاطر شوخی های متفاوت خود شناخته شده و رابطه بسیار نزدیکی با هم دارند. با ورود یک مدیر جدید همه چیز تغییر کرده و هرج و مرج به دنبال آن می آید. جالب بود که یک مووی کمتر شناخته شده ترکیه ای با صدر بهترین مووی های کمدی از دیدگاه سایت معتبر IMDB قرار دارد. اگر چه «کلاس هرج و مرج» مووی مشهور و پرطرفداری نبوده و جایزه خاصی نیز بدست نیاورده، با ۷۵ درصد از بررسی های صورت گرفته توسط مخاطبان این سایت نمره کامل ۱۰ را دریافت کرده بود.

Post Author: namahaa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *