نقد و بررسی سریال « نهنگ آبی »


سریال نهنگ آبی

افزایش ساخت قسمتی توسط سینماگران سرشناس ایرانی برای شبکه نمایش خانگی با یک سال گذشته با افزایش قابل توجهی مواجه بوده، بطوریکه بسیاری از بازیگران و کارگردانان سرشناس با شیب تندی با حال ورود به این عرصه می باشند. با میان نامهای شاخصی که به شبکه نمایش خانگی آمده اند، قسمتی « نهنگ آبی » بیش از دیگران مطرح بوده چراکه نام فریدون جیرانی را به عنوان کارگردان یدک می کشید و با مقابل دوربین نیز بازیگران مطرحی از جمله لیلا حاتمی حضور داشتند که اولین حضورشان با یک قسمتی شبکه نمایش خانگی را تجربه می کنند.

قسمتی « نهنگ آبی » با تبلیغات وسیع و حواشی عجیب کار خود را آغاز کرد بطوریکه ماجراهای پاپاراتزی با سازندگان قسمتی که بیشتر حربه ای تبلیغاتی به نظر می رسید، سبب افزایش توجهات به این قسمتی شد. حال پس از انتشار قسمتی ، می توان به بررسی اثر پرداخت و دید که آیا نخستین تجربه فریدون جیرانی با عرصه قسمتی سازی موفق بوده یا خیر.

داستان قسمتی درباره شخصیتی به نام آرمین مشرقی ( با بازی ساعد سهیلی ) بود. یکی از مشرقی های محبوب فریدون جیرانی با دوران فیلمسازی اش که ردپای آن را با تمامی آثار مهمش از « قرمز » گرفته تا « سالاد فصل » می توان جستجو کرد. آرمین متخصص امور IT بود و توانایی بالایی با هک کردن رایانه دارد. آشنایی اتفاقی او با دختری ( ماهور الوند ) سبب می شود تا پای آرمین به شرکت بزرگی باز شود که فعالیت های داخل آن بصورت مشکوکی انجام شده و همین مسئله باعث می شود زندگی آرام آرمین تحت تاثیر قرار بگیرد و…

سریال نهنگ آبی

فریدون جیرانی از جمله معدود فیلمسازان سینمای ایران بود که دوران افول بزرگی را با دوران کاری اش سپری نکرده و همواره با یک مسیر مطمئن گام برداشته بود. جیرانی با تسلط بر آثاری که تولید کرده، از تدوین تا حتی موسیقی، ثابت کرد که نام قابل اعتمادی برای مخاطب سینمای ایران محسوب می شود. اما شاید این نخستین بار باشد که او کارگردانی اثری را برعهده گرفته که با تمامی بخش ها دچار ضعف مفرط می باشد بطوریکه حتی گاهی باعث می شود به تیتراژ نگاهی دوباره بیندازیم تا مطمئن شویم که خالق « نهنگ آبی » فریدون جیرانی بود.

قسمتی جیرانی ملغمه ای از مووی و سریالهای موفق جهانی از جمله « آقای ربات » با بازی رامی مالک می باشد. قسمتی تحسین شده ای که جوایز بسیاری را برای خالقین اش به همراه داشت. جیرانی با قسمتی « نهنگ آبی » شخصیت اصلی داستان را براساس قهرمان قسمتی « آقای ربات » شکل داده و او را هکری معرفی می کند که قرار بود به دردسر بیفتد. اما قصه قسمتی به اندازه ای نحیف و فاقد منطق بود که به سحتی می توان آن را دنبال کرد. با اینجا به جای آنکه قصه به آرامی شکل بگیرد و مخاطب به تدریج با آدمهای قسمتی آشنا شود، به یکباره با یک قسمت، انبوهی از اطلاعات به مخاطب ارائه می شود بی آنکه توجهی به این نکته داشته باشد که قصه می بایست سیر طبیعی خود را طی نماید و مخاطب با شیبی ملایم به درونی دنیای فیلمساز وارد شود.

سریال نهنگ آبی

این اشتباه بزرگ باعث شده تا شخصیت های قسمتی فرصتی برای پرداخت شدن نداشته باشند و کاملاً تک بُعدی باشند. شخصیت اصلی داستان به نام آرمین، جوان منفعلی بود که ابداً توانایی همراه کردن مخاطب را ندارد و فریدون جیرانی او را تحت هر شرایطی، نادان ترین فرد با مقابل دوربین معرفی می نماید! برای پرداخت او نیز فیلمساز نیم نگاهی به مووی « بچه راننده » داشته و حتی شخصیت پدر او نیز برگرفته از مووی مذکور می باشد. دیگر شخصیت های داستان نیز با زمینه شخصیت پردازی، وضعیت بهتری از آرمین ندارند. روند شکل گیری ارتباط آنها با یکدیگر با شتاب و عجله شکل می گیرد و قصه را دچار ضعف می کند.

با این بین نباید از مشکلات فنی عجیب قسمتی « نهنگ آبی » نیز غافل شد. ایرادات فراوانی با ساخت قسمتی به چشم می خورد. با بخش هایی از قسمتی صدابرداری با مشکلاتی مواجه هست و دیالوگ ها به خوبی به گوش نمی رسد و با برخی از سکانس ها نیز اشتباهات تصویری عجیب و غیرقابل باوری به چشم می خورد! با صحنه هایی از قسمتی که آرمین با حال هک می باشد، تصاویری که از لپتاپ او به نمایش با می آید، با نازل ترین تکنیک های جلوه های ویژه به تصویر کشیده شده بطوریکه حتی تازه کار ترین کاربر رایانه نیز متوجه این ایرادات عجیب می گردد. شاید برای حل این مشکل حضور یک مشاور IT با میان سازندگان الزامی به نظر می رسید.

سریال نهنگ آبی

یکی از اشتباهات تصویری با قسمتی « نهنگ آبی »، جایی که آناهیتا با یک ماشین مشابه اما دو پلاک متفاوت با قسمت اول از راه می رسد!

 

با میان بازیگران قسمتی، نامهای مطرح فراوانی به چشم می خورد اما عجیب آنکه جیرانی برخلاف همیشه، موفق نشده از بازیگرانش بازیهای خوبی بگیرد. به نظر نمی رسد که انتخاب ساعد سهیلی برای ایفای نقش اصلی چندان تصمیم درستی باشد. سهیلی بیش از آنکه یک نخبه IT به نظر برسد، شبیه به یک جوان عاشق پیشه بود! لیلا حاتمی هم درخششی با قسمتی ندارد هرچند که باید بخش زیادی از این مشکل را مربوط به شخصیت پردازی آناهیتا دانست. ماهور الوند نیز یکی از بدترین نقش آفرینی های قسمتی را رقم زده بود بطوریکه می توان ایرادات اولیه با بیان دیالوگ را با جملات او شاهد بود.

« نهنگ آبی » برخلاف آنچه که انتظار می رفت، مسیر بلند خود را به خوبی آغاز نکرده و با همین ابتدا با انبوهی از مشکلات به شبکه نمایش خانگی آمده بود. ایرادات ذکر شده زمانی بیشتر به چشم می آید که بدانیم مجموعه ای از برترین سینماگران ایران با ساخت قسمتی سهیم بوده اند و باعث شده اند تا نتیجه تا به اینجای کار اینچنین ناامید کننده باشد. شاید با گذشت قسمتی بتوانیم تغییرات محسوسی را با روند داستان شاهد باشیم، اما آنچه که تا به امروز از قسمتی منتشر شده چندان امیدوارمان نمی کند. 

 

 

 

منتقد : مهدی ارزنده

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” نماها ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت نماها، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی نماها بپیوندید

Post Author: namahaa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *