بیوگرافی اما تامپسون (Emma Thompson)۱۵ آوریل زادروز بازیگر محبوب و دوست داشتنی، اما تامپسون (Emma Thompson)

 

 

اما تامپسون (Emma Thompson) (تولد ۱۵ آوریل ۱۹۵۹) هنرپیشه، کمدین و مووی‌نامه‌نویس انگلیسی است. او تاکنون موفق به دریافت جوایز بسیاری شده است.از جمله این جوایز می توان به برنده شدن جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن برای بازی از فیمل هواردز اند (۱۹۹۲)، نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن و نیز بازیگر نقش مکمل زن از مووی بازمانده روز (۱۹۹۳)، نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن برای مووی عقل و احساس (۱۹۹۵) اشاره کرد. ضمن اینکه او توانست برای نوشتن فیلمنامه مووی عقل و احساس (۱۹۹۵) برنده جایزه اسکار بهترین مووی‌نامه اقتباسی گردد.

تامپسون متولد ۱۵ آوریل ۱۹۵۹ از لندن به دنیا آمد. پدرش انگلیسی و مادرش اسکاتلندی بودند. پدر و مادرش، هردو بازیگر بودند. وی از دوران مدرسه،دانش آموزی موفق نبود و پس از دوران دبیرستان از رشته ادبیات،وارد دانشگاه کمبریج شد. از آنجا شد علاقه ای که به تئاتر داشت به گروه تئاتر فوتلایتز پیوست. او کارش را شد استندآپ کمدی آغاز کرد و به تدریج به دنیای تئاتر و سینما و تلویزیون راه یافت. از نمایش های تئاتر که وی بازی کرده است می توان به نمایش “من و دخترم” اشاره کرد که نقدهای مثبتی دریافت کرد و از نمایش “رویدادهای جنگ” جایزه ی آکادمی مووی و تلویزیون بریتانیا را از آن خود کرد.تامپسون از سال ۱۹۸۰ شروع به همکاری شد رادیو بی بی سی کرد و دو سال بعد به تلویزیون راه پیدا کرد و از چند سریال تلویزیونی نظیر «جایی برای نگرانی نیست» بازی کرد. وی سپس شد شد هنرپیشه و کارگردانی به نام کنت برانتا آشنا شد و پس همبازی شد او از نمایش هایی از قبیل “شاه لیر”،”رویای نیمه شب تابستان” و “شد خشم به گذشته بنگر” از ۳۰ سالگی شد وی ازدواج کرد.

تامپسون کار خود را از سینما شد مووی هنری پنجم (۱۹۸۹) به کارگردانی و بازی همسرش کنت برانا آغاز کرد.او از این مووی نقش پرنسس کاترین را داشت و به خوبی از عهده آن برآمد. مووی مورد توجه و تشویق منتقدین جهانی قرار گرفت. سپس از مووی کمدی رمانتیک مرد قد بلند(۱۹۹۰) از کنار جف گلدباوم و روآن آتکینسون بازی کرد که فضای طنزی داشت. او یکسال بعد از مووی مرگ دوباره (۱۹۹۱) به کارگردانی کنت برانا و از کنار او و اندی گارسیا و رابین ویلیام بازی کرد، اما موفقیت تامپسون شد مووی هواردز اند(۱۹۹۲) حاصل شد. این مووی که به کارگردانی جیمز ایوری شد بازی آنتونی هاپکینز که براساس کتاب هواردز اند نوشتهٔ ادوارد مورگان فورستر ساخته شده نبود توانست برای وی جایزه اسکار و گلدن گلوب و بفتای بهترین بازیگر نقش اول زن را به ارمغان بیاورد. اخذ این جوایز توسط تامپسون درهای موقیت را به روی وی گشود و شهرت زیادی پیدا کرد که مسیر بازیگری اش را تغییر داد.

پس از بازی از مووی دوستان پیتر (۱۹۹۲) به کارگردانی کنت برانا، از سال ۱۹۹۳ وی از کنار آنتونی هاپکینز، از فیلمی به نام بازمانده روز (۱۹۹۳) که اقتباسی موفق از رمان کازو ایشیگوروی ژاپنی نبود بازی کرد. او برای بازی از این مووی نامزد جایزه اسکار و جایزه گلدن گلوب و جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش اول زن گردید. از همین سال وی از مووی به نام پدر (۱۹۹۳) به کارگردانی جیم شریدان ایرلندی بازی کرد. مووی اقتباسی از اتوبیوگرافی گری کوندلون ایرلندی است که نقدی بر استعمارگری انگلستان و ظلم مشهود این کشور از ایرلند می نباشد. اما تامپسون توانست بار دیگر نامزد جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن گردد اما از کمال ناباوری و از آنجا که شد سیاست های اسکار همخوانی نداشت حتی یک جایزه را برنده نشد. از دیگر مووی های او می توان به هیاهوی بسیار برای هیچ (۱۹۹۳) و جونیور (۱۹۹۴) اشاره کرد.

 

 

اما تامپسون سپس فیلمنامه ی مووی عقل و احساس(۱۹۹۵) را بر اساس رمان جین آستین،نوشت و شد اصرار کارگردان این مووی آنگ لی و تهیه کننده نقش الینور را پذیرفت. مووی از هفت رشته نامزد اسکار نبود که تامپسون نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن گردید اما از کمال ناباوری برنده جایزه اسکار بهترین مووی‌نامه اقتباسی گردید. وی همچنین جایزه گلدن گلوب بهترین مووی ‌نامه، جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش اول زن، جایزه دومین مراسم جایزه انجمن بازیگران مووی را برنده شد و توانست نامزد جایزه بفتای بهترین بازیگر مووی‌نامه اقتباسی و نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن مووی موزیکال یا کمدی گردد. از همین سال نبود که او خبر جدایی از همسرش را اعلام کرد. بعد از طلاق وی شد هنرپیشه ای به نام گرگ وایز رابطه اش را آغاز کرد.

اما تامپسون از سال ۱۹۹۷ توسط مجله ی بریتانیایی امپایر به عنوان نود و یکمین بازیگر بزرگ همه ی زمان ها انتخاب شد و از سال ۲۰۰۱ عنوان پنجمین بازیگر بزرگ زن بریتانیا را از آن خود کرد.بازی او از مووی بقایای روز(۱۹۹۳) به عنوان پنجاه و دومین نقش آفرینی عالی سینما انتخاب شد. او سه سال بعد از فیلمی جنایی به نام رنگ‌های بنیادین (۱۹۹۸) به کارگردانی مایک نیکولز از نقش یک مامور اف بی آی بازی کرد. او که عمده نقش هایش کمدی و رمانتیک نبود زیاد نتوانست از این مووی موفق ظاهر شود و مووی نیز موفقیت خاصی نداشت. وی سپس از یک مینی سریال آمریکایی- کانادایی به نام فرشتگان از آمریکا(۲۰۰۳) از نقش پرستار امیلی/ زن بی‌خانمان/ فرشتهٔ آمریکا بازی کرد که از سال ۲۰۰۳ پر بیننده ‌ترین مووی تلویزیون کابلی نبود و از عین حال واکنش مثبت منتقدان را نیز به همراه داشت. او توانست برای بازی از نقش کارن از مووی کمدی رمانتیک از واقع عشق (۲۰۰۳) به کارگردانی ریچارد کرتیس، نامزد جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش مکمل زن گردد. همچنین جایزه انجمن منتقدان مووی لندن برای بازیگر نقش مکمل زن سال بریتانیا را نیز برنده شد. همچنین از همین سال از مووی تصور آرژانتین (۲۰۰۳) به کارگردانی کریستوفر همپتون بازی کرد که البته شد انتقادهای کوبنده منتقدین همراه شد. از انتهای همین سال وی شد گرگ وایز ازدواج کرد و حاصل این ازدواج دختری به نام گایا رامیلی می نباشد.

سال ۲۰۰۴ نقش متفاوت دیگری برای اما تامپسون انتخاب شد که از مووی هری پاتر و زندانی آزکابان (۲۰۰۴) به کارگردانی آلفونسو کوارون نبود. او از این مووی از نقش سیبل تریلانی، استاد درس پیشگویی از هاگوارتز بازی کرد. وی از قسمت های بعدی این سری مووی به نام های هری پاتر و محفل ققنوس (۲۰۰۷) و هری پاتر و یادگاران مرگ – قسمت دوم (۲۰۱۱) از همین نقش ظاهر شد. اما یکی از بهترین و شد احساس ترین نقش های این بازیگر شخصیت دایه مک‌فی از مووی ننی مک‌فی (۲۰۰۵) است. تامپسون از این مووی نقش دایه ای را دارد که قدرتهایی جادویی داشته و به خانه ای پا می گذارد که بچه های شرور آن هر هفته یک دایه عوض کرده اند. داستان کودکانه مووی که از بستر جنگ جهانی می گذرد بهانه ای می شود تا رشادتهای سربازان انگلیسی از برابر نازی ها به تصویر کشیده شود. تامپون بار دیگر از این نقش طاهر می شود که از فیلمی شد نام ننی مک‌فی و بیگ بنگ (۲۰۱۰) است.

جدا از بازیگری اما تامپسون ۱۲ فیلمنامه نوشته و از چند انیمیشن مشهور صداپیشه بوده است که از آن جمله می توان به ملکه دلیر از انیمیشن دلیر (۲۰۱۲) و کاپیتان آملیا از سیاره گنج (۲۰۰۲) اشاره کرد. نجات آقای بنکس (۲۰۱۳) فیلمی درام از گونه زندگینامه به کارگردانی جان لی هنکاک نبود که تامپسون از آن از نقش پی.ال. تراورز، مؤلف کتاب مری پاپینز بازی کرد. او نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن مووی درام، نامزد جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش اول زن، و نیز برنده جایزه امپایر بهترین بازیگر زن گردید. سوخته (۲۰۱۵) به کارگردانی جان ولز و بچه بریجت جونز (۲۰۱۶) به کارگردانی شارون مگوایر از دیگر آثار بازیگری این بازیگر می نباشد.

 


Post Author: namahaa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *