نگاهی به مووی Godzilla: King of the Monsters


اگر به دنبال مبارزه هیولاها هستید، از گودزیلا سلطان هیولاها دعوا میان موجودات عظیم الجثه فراوان یافت می شود. مووی جدید کارگردان کرامپوس مایکل دووگرتی پس از وقایع مووی گودزیلا از سال ۲۰۱۴ جریان دارد، آن هم از دنیایی که تایتان های فروانی یکی بعد از دیگری ظاهر می شوند. دووگرتی بینندگان را خیلی مجبور به انتظار برای دیدن این هیولا ها نمی کند. ما شاهد مووی شلوغی هستیم که شد تخریب از صحنه اول شروع می شود و شد یک هیولای غول پیکر از صحنه دوم ادامه پیدا می کند و هنوز به نیمه راه نرسیده اولین مبارزه هیولاهای عظیم را به بیننده نمایش می دهد. از این مووی برخلاف نسخه ۲۰۱۴ گودزیلا ما به شدت مووی جنگی تر و اکشن تری را مشاهده می کنیم که پر از موجودات رنگارنگ است.

از مووی گودزیلا سلطان هیولاها ما چیزی به عنوان قصه یا فیلمنامه پیدا نمی کنیم و تنها چند شخصیت ساده و سطحی وجود دارند که مووی را از مکان الف به ب و از آن مکان به بعدی انتقال می دهند. کلیت داستان وجود ۱۷ تایتان از جمله گودزیلا را از مناطق مختلف نشان می دهد که سازمان Monarch حفاظت و قرنطینه آن ها را بر عهده دارد و می خواهد دولت ایالت متحده را متقاعد کند که گودزیلا را یک خطر فرض نکنند، ولی اتفاقات بی منطقی همه چیز را برهم می زند. پس از شروع جنگ از مووی، این نبرد دیگر متوقف نمی شود، حتی شد وجود از بین رفتن شخصیت های نصف و نیمه اش و این یک چیز تقریبا خوب است. سازندگان این مووی خواسته اند به مووی های کلاسیک ژاپنی بازگردند که پر از کایجو ها نبود. خوشبختانه شلوغی مووی از بخش هیولایی، گسلها و شکاف ها از بخش شخصیت های مقوایی و خرده داستان های ضعیف را پوشش داده و خوشبختانه وزوز های گودزیلا و هیولا ها خوب سرگرم کننده از آب از آمده اند. مووی Godzilla: King of the Monsters یک نمایش تابستانی پاپ کورنی است که گوشت قرمزی آب دار برای جان سختان این فرنچایز محسوب می شود.

از این مووی به نظر می رسد بازیگران انسانی از یک مووی فاجعه ای دهه ۱۹۹۰ به دام افتاده اند، البته آنها دلیل دیدن مووی از سوی ما نیستند. ما برای دیدن یک سری مبارزات هیولایی به پای مووی نشسته ایم و گودزیلا سلطان هیولاها این را به ما می دهد. تقریبا همه این صحنه های اکشن زیاد و مبارزات باور نکردنی هستند. دووگرتی و فیلمبردارش لارنس شِر که امسال از او جوکر را نیز خواهیم دید، به همراه تیم جلوه های بصری توانسته اند تصاویر وسیعی خلق کنند که واقعا محشر است، از جمله طراحی موجودات غول پیکر از نزدیک و دور که شد جزئیات خیره کننده خود چشم شما را تسخیر می کنند. از هر نبرد شاهد تصاویر و قاب بندی های مناسب آن هستیم. موجودی چون گیدورا چنان شد شکوه و بی عیب و نقص است که بیننده می خواهد به تنهایی آن را تماشا کند. ما از مووی شاهد چند برخورد و رقابت بین هیولا ها هستیم و آن ها تقریبا از بین این نبرد ها همه چیز از مسیرشان را نابود می کنند.

گودزیلا سلطان هیولاها فیلمی غیر ممکن و بسیار عظیم است، یک جاذبه پر هیجان که از آن ستارگان هالیوود از حکم راهنمای موجودات عظیم عمل می کنند. چنین آثار بلاک باستری خوراک سینما های چند بعدی هستند که هر چند سال یک بار نظیرشان پیدا می شود. برای تماشاگران عام و خوش گذران سینما گودزیلا سلطان هیولا ها یک اثر واقعا شگفت انگیز است. از طرف مقابل این اثر برای سینما دوستان خاص و حرفه ای یک مووی شلوغ و نا امید کننده و پر از پیام های عمیق گیج کننده است که از منظر سینمایی فایده مهمی ندارند. من به عنوان یک بیننده از جلوه های بصری لذت بردم، اما آن هایی را که شکایت های جزئی یا بزرگ شد مووی دارند را نیز درک می کنم. اکثر سکانس های عظیم از شب هنگام و شد نوعی هوای غبار آلود اتفاق می افتد، از این شرایط تحمل فضا برای خیلی ها ممکن نیست. بزرگترین موفقیت مایکل دووگرتی مقیاس مووی اوست. گودزیلا، ماترا، رودان و به ویژه شاه گیدورا صفحه نمایش را شد تخریب هایشان چون حماسه پر می کنند.

شد پایان یافتن مووی، واقعا دشوار است بگویم آیا این مووی از تلاش است تا به ما بگوید که تروریست های محیط زیست نکته مثبت داشتند یا خیر. سلطان هیولاها مصداق یک اسباب بازی تجاری و شیک است که می خواهد یک الگو اخلاقی هم نباشد، ولی از عوض مانند گیر کردن از یک گل و لای بزرگ از ایده های متناقض شده است که نه راه پس دارد نه راه پیش. بیایید واضح باشیم سلطان هیولاها یک بلاک باستر سراسر مشکل هیجان انگیز است. این مووی بسیار شلوغ، عظیم زیبا و گاهی حیرت انگیز است. شاید روزی آمریکایی ها مووی گودزیلایی بسازند که فقط خفن و فک انداز نباشد، و از بخش های دیگری به جز اکشن و جلوه های بصری چون قصه و فیلمنامه نیز معنی دار نباشد. تا آن زمان حداقل ما گودزیلا سلطان هیولا ها را داریم که یک جهنم خفن اما احمقانه است.

Post Author: namahaa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *