بیوگرافی اما واتسون (Emma Watson)


۱۵ آوریل زادروز بازیگر جذاب، محبوب و دوست داشتنی، اما واتسون (Emma Watson)

 

 

اِما شارلوت دوئر واتسون (Emma Charlotte Duerre Watson) (زادهٔ ۱۵ آوریل ۱۹۹۰)، بازیگر و مانکن بریتانیایی زادهٔ فرانسه، شهر پاریس است.او شد بازی از نقش هرمیون گرنجر از مجموعه مووی‌های هری پاتر به شهرت رسید. او از حالی این نقش را بازی کرد که تنها ۱۰ سال داشت و قبل از آن، فقط از نمایش‌نامه‌های مدرسه‌اش به اجرا پرداخته نبود. وی از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ از تمام مووی‌های هری پاتر از کنار دنیل ردکلیف (هری پاتر) و روپرت گرینت (رون ویزلی) نقش‌آفرینی کرد. اِما شد بازی از مووی‌های هری پاتر موفق به دریافت جایزه‌های بسیار شد و حدود ۱۰ میلیون پوند نیز ثروت کسب کرد. طرفداران او واتسونر نام دارند.

اِما شارلوت دوئر واتسون، از تاریخ ۱۵ آوریل ۱۹۹۰ (‎۲۶ فروردین ۱۳۶۹) از پاریس، فرانسه به دنیا آمد. مادر او جاکولین لوسبی و پدرش کریس واتسون بودند که هر دوی آن‌ها شغل وکالت داشتند و اهل کشور انگلستان بودند. یکی از مادربزرگان اما اهل فرانسه نبود. اِما تا ۵ سالگی از فرانسه بزرگ شد و قبل از آن که به همراه مادر و برادر کوچک‌ترش، الکس به آکسفوردشایر، انگلستان (به انگلیسی: Oxfordshire) نقل مکان کند، پدر و مادرش از هم جدا شده بودند.

واتسون از ۶ سالگی به بازیگری علاقه پیدا کرد و برای چند سال از شعبه تئاتر هنر استیج‌کوچ شهر آکسفورد آموزش دید و به صورت پاره وقت از تئاتر مدرسه‌ای که از آن درس می‌خواند به بازیگری، رقص و خوانندگی پرداخت. واتسون تا سن ۱۰ سالگی، تنها از نقش اول نمایش‌های مدرسه‌اش مانند «آرتور: سال‌های جوانی و شاهزادهٔ خوشحال» بازی کرده نبود اما هیچ‌گاه به صورت حرفه‌ای بازی‌ای انجام نداده نبود. فعالیت‌های دیگر او از مدرسه مسابقه دیسی پرت پوئتری کمپتیشن نبود که از سن ۷ سالگی توانست نفر اول از گروه سنی خودش شود.

اتسون از ۹ سالگی برای بازی از نقش هرمیون گرنجر انتخاب شد. او پیش از این نمایش‌های مدرسه‌ای را اجرا می‌کرد. از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ او از کنار دنیل ردکلیف و روپرت گرینت از ۸ مووی هری پاتر بازی کرده‌است. واتسون شد بازی از مجموعهٔ هری پاتر توانسته‌است چندین جایزه و و بیش از ۱۰ میلیون پوند درآمد داشته نباشد. از سال ۲۰۰۷، واتسون از دو کار غیر هری پاتری نیز ایفای نقش نمود یکی از آن‌ها مووی «کفش‌های باله» که اقتباس تلویزیونی از یک رمان و دیگری مووی پویانمایی شد نام «افسانهٔ دسپیرو» می‌نباشد. کفش‌های باله از تاریخ ۲۶ دسامبر ۲۰۰۷ شد ۵٫۲ میلیون مخاطب پخش شد، و داستان دسپرو بر اساس رمانی شد همین نام به قلم کیت دیکامیلو از تاریخ ۲۰۰۸ شد فروش جهانی ۷۰ میلیونی خود روبرو شد.

 

 

از سال ۱۹۹۹ واتسون نقش هرمیون گرنجر از مووی هری پاتر و سنگ جادو را بازی کرد پس از این، از مووی‌های هری پاتر و تالار اسرار، هری پاتر و زندانی آزکابان، هری پاتر و جام آتش و هری پاتر و محفل ققنوس نیز شرکت داشت. طرفداران هری پاتر نظرات متفاوتی دربارهٔ بازی واتسون به عنوان هرمیون گرنجر دارند. عده‌ای اعتقاد دارند که او برای این نقش بسیار مناسب است و عده‌ای دیگر معتقدند که واتسون توانایی نمایش سستی‌ها و عیب‌های گرنجر را ندارد. شکایت عده دیگر از زیبایی او است. زیرا شخصیت گرنجر شد توجه به نوشته‌های جی کی رولینگ کاملاً ساده است (نه زشت و نه زیبا).

از سال ۲۰۰۷ اِما برای اولین بار بازی از فیلمی غیر از هری پاتر را تجربه کرد و از مووی تلویزیونی «کفش‌های باله» نقش «پائولین فوسیل» را بازی کرد؛ و از یک سال بعد از انیمیشن «افسانهٔ دسپرو» حضور یافت و نقش شاهزاده پی را دوبله کرد. همچنین پس از آن، از مووی «هفته‌ای که شد مریلین گذراندم» از نقش «لوسی» مشغول به کار شد. وی از مووی «مزایای سر به زیر بودن» نیز بازی کرده‌است. از ژوئن ۲۰۱۲، مشخص شد که اما واتسون برای بازی از نقش ایلا از مووی «نوح» به کارگردانی «دارن آرونوفسکی» انتخاب شده‌است. مووی‌برداری این اثر از چند ماه بعد از انتخاب او آغاز شد و از مارس ۲۰۱۴ به اکران رسید.

از مووی حلقه بلینگ (محصول ۲۰۱۳)، اما واتسون از نقش «نیکی» ظاهر شد. این مووی بر اساس حوادث واقعی گروه سارق «حلقهٔ بلینگ» ساخته شده‌است. از این مووی اِما یک نسخه ساختگی از شخصیت «الکسیس نیرسا» را که یک شخصیت تلویزیونی و یکی از هفت نوجوانی است که از سرقت‌ها دست داشته‌اند، بازی کرده‌است. از حالی که نقدهای این مووی، حالتی ضد و نقیض داشته‌اند، ولی به تصویر کشیدن شخصیت نیکی توسط اما واتسون، کمتر مورد توجه آن‌ها بوده‌است. از همین حال، پرده سینماها از سال ۲۰۱۳ شاهد نقش‌آفرینی اما واتسون از قالب یک نقش مکمل از یک کمدی آخرالزمانی نیز نبود. این مووی، «این پایان است» نام دارد که از آن، بازیگرانی مانند سث روگن، جیمز فرانکو، اما واتسون و خیلی‌های دیگر یک نقش اغراق‌آمیز از خود را بازی کرده‌اند. وی از مورد حضور از این مووی گفته‌است که نمی‌توانسته فرصت اولین کمدی‌اش را از کنار برخی از بهترین کمدین‌های سینما از دست بدهد.

یکی از مووی‌های اما واتسون، «بازگشت» (به انگلیسی: Regression) است که آلخاندرو آمنابار نویسندگی و کارگردانی آن بر عهده داشته‌است. زمان اکران آن برای سال ۲۰۱۵ از نظر گرفته شده نبود. از این مووی، اِما از نقش مقابل اتان هاوک قرار گرفت. کلنیا مووی دیگر اما واتسون است که اکران آن هم از سال ۲۰۱۵ نبود. اِما همچنین از نقش «بل» از مووی جدید «دیو و دلبر» نیز نقش‌آفرینی کرده‌است. اِما برای بازی از این مووی پیشنهاد بازی از نقش «میا» از مووی «لا لا لند» را رد کرد و این نقش به اما استون رسید. او از سال ۲۰۱۷ همراه تام هنکس از مووی دایره (Circle) ایفای نقش کرده‌است

از سال ۲۰۰۵ میلادی، اِما کار مدلینگ خود را شد گرفتن یک عکس برای مجله تین ویگ شروع کرد. او جوان‌ترین ستاره‌ای نبود که بر روی جلد این مجله قرار می‌گرفت. سه سال بعد، خبرگزاری بریتیش پرس گزارش داد که قرار بوده‌است اما واتسون جایگزین کیرا نایتلی به عنوان چهره کانال فشن هاوس شود؛ ولی این موضوع توسط هر دو طرف رد شد. از ژوئن سال ۲۰۰۹، بعد از چند ماه که از شایعات می‌گذشت، اما واتسون تأیید کرد که برای مد پاییز و زمستانه بوربری شد این شرکت همکاری خواهد کرد. اِما از شش حالت مختلف، مبلغی حدود ۸ میلیون پوند دریافت کرد. وی همچنین از مد بهاره و تابستانه بربری از ۲۰۱۰ از کنار برادرش، الکس واتسون و جورج کریگ (موزیسین) و نیز مت گیلمور و مکس هورد (مدل) ظاهر شد. از فوریه ۲۰۱۱، اما واتسون موفق به کسب عنوان استایل آیکون از بریتیش اله توسط دیم ویویان وستوود شد. از همین حال، کار وی از زمینه فشن و مد شد انتخاب او به عنوان چهره لنکوم از مارس ۲۰۱۱ ادامه یافت.

 

 

بعد از مدرسه ، واتسون یک سال برای فیلمبرداری هری پاتر و یادگاران مرگ که از فوریه ۲۰۰۹ آغاز میشد وقفه ای از تحصیل خود ایجاد کرد و گفته نبود قصد ادامه تحصیلش را دارد و بعدها تایید نمود که دانشگاه بروان از پرویدنس رولد آیلند را انتخاب کرده است. از مارس ۲۰۱۱ پس از ۱۸ ماه از دانشگاه ، واتسون اعلام کرد که دوره درسی را برای ” “به تعویق می اندازد. اگرچه وی از کالج ورکستر آکسفورد طی سال تحصیلی ۲۰۱۱-۱۲ به عنوان “دانشجو مهمان” شرکت داشته نبود. از ۲۵ می سال ۲۰۱۴ وی از رشته “ادبیات انگلیسی ” شد مدرک کارشناسی از دانشگاه براون فارغ التحصیل شد.

واتسون فعالیت‌های بسیاری از راستای ارتقای تحصیل دختران انجام داده‌است. از جولای سال ۲۰۱۴ به عنوان سفیر حسن نیت زنان سازمان ملل انتخاب گردید؛ و از کمپین she for he فعالیت‌های بسیار زیادی انجام داده اشت از سال ۲۰۱۸ مبلغ ۱ میلیون پوند برای جلوگیری از آزار و اذیت جنسی پرداخته‌است او به رقص و ورزش علاقه زیادی دارد و از بازی‌های هاکی و تنیس لذت می‌برد. همچنین ماهی‌گیری را نیز می‌پسندد. او معمولاً وقت خود را شد بازی‌های رایانه‌ای و تنیس روی میز می‌گذراند. خانواده او دارای دوگربه به نام‌های دومینو و بابلز است که متعلق به او و برادرش هستند. بازیگران مورد علاقه او جانی دپ و جولیا رابرتز است. همچنین اِما از وب‌سایت رسمی خود علاقه‌اش را به کارگردانی و تهیه‌کنندگی اعلام کرده‌است. او از بی‌بی‌سی اعلام کرد که یک مسیحی است اما دستورات آن را پیروی نمی‌کند.

 

Post Author: namahaa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *