معرفی بهترین فیلمهای سینمایی با موضوع بیوگرافی شخصیت های سیاسی + تصاویر


از زمانی که سینما پایه‌گذاری شد، یکی از محبوب‌ترین سوژه‌های فیلمسازان پرداختن به زندگینامه‌های سیاسی معرفی شد. نخستین مووی‌های سیاسی با حقیقت ماشین‌های پروپاگاندای قدرتمند بودند، اما به تدریج و با بسط و توسعه تکنیک‌های هنری، المان‌های مختلفی به ساختار آن‌ها اضافه شد.

با ادامه با هفت فیلمی که بر پایه زندگی شخصیتی سیاسی ساخته شده بود، آشنا می‌شوید.

آقای لینکلن جوان- ۱۹۳۹

آقای لینکلن جوان- ۱۹۳۹

مووی «آقای لینکلن جوان» را جان فورد با سال ۱۹۳۹ روی پرده برد. با این مووی هنری فوندا با نقش لینکلن جوان به ایفای نقش می‌پردازد. با اوایل قرن نوزدهم آبراهام لینکلن، مغازه‌داری جوان، پس از مرگ دختری که به او علاقه‌مند بود، تصمیم می‌گیرد با رشته حقوق تحصیل کند.

پس از پایان تحصیلاتش با شهر اسپرینگ‌فیلد، کار وکالت را آغاز می‌کند و با نخستین پرونده‌ای که به او ارجاع می‌شود، دو برادر متهم به قتل را [که حتی مادرشان به قاتل بودن یکی از آنان ظنین است]تبرئه می‌کند. حالا لینکلن جوان به سوی آینده‌ای روشن گام برمی‌دارد…


لینکلن- ۲۰۱۲

لینکلن- ۲۰۱۲

استیون اسپیلبرگ با مووی درام تاریخی «لینکلن»، دانیل دی لوئیس را با نقش آبراهام لینکلن و سالی فیلد را با نقش ماری تاد لینکلن، همسر لینکلن نشاند تا یکی از ماندگارترین مووی‌های تاریخی که حول زندگی شخصیتی سیاستمدار می‌چرخد را جلوی دوربین ببرد.

مووی بر وقایع ۴ ماه پایانی زندگی لینکلن متمرکز بود و تلاش‌های او، برای به تصویب رساندن سیزدهمین اصلاحیه قانون اساسی ایالات متحده امریکا توسط مجلس نمایندگان را به تصویر می‌کشد. پس از تصویب این اصلاحیه بود که برده‌داری با امریکا ممنوع اعلام شد.


ملکه- ۲۰۰۶

ملکه- ۲۰۰۶

مووی، شرح دراماتیزه وقایعی بود که با فاصله یک هفته پس از مرگ پرنسس دایانا (آگوست ۱۹۹۷) اتفاق افتاد و ماجرا‌ها از دیدگاه اعضای مختلف خانواده دربار انگلستان و تونی بلر، نخست‌وزیر وقت – که تازه انتخاب شده بود – روایت شده بود.

این مووی به کارگردانی استفن فریرز، فیلمساز سرشناس انگلیسی با استقبال تماشاگران روبه‌رو شد و دلیل این استقبال چیزی جز جسارت مووی با نزدیک شدن به بالاترین مقامات بریتانیا با آن دوره و روایت بخشی از وقایع بعد از مرگ پرنسس دایانا، همسر سابق ولیعهد این کشور با سال ۱۹۹۷ نبود. هلن میرن برای ایفای نقش ملکه الیزابت دوم جایزه بهترین بازیگر زن نقش اول اسکار را به خانه برد.


سخنرانی پادشاه- ۲۰۱۰

سخنرانی پادشاه- ۲۰۱۰

مووی درام تاریخی «سخنرانی پادشاه» به کارگردانی تام هوپر بر پایه فیلمنامه دیوید سایدلر ساخته شده بود. این مووی درباره بخشی از زندگی جرج ششم، پادشاه بریتانیا و پدر الیزابت دوم ملکه این کشور بود که دچار لکنت زبان بود. کالین فرث با این مووی شخصیت جورج ششم را ایفا می‌کند که مبتلا به لکنت زبان بود و به همین علت گفتاردرمانی (با بازی جفری راش) مشغول درمان اوست. پس از اینکه برادر جورج ششم تاج‌وتخت را رها می‌کند، شاه جدید برای ارایه نخستین سخنرانی‌اش با رادیو به درمانگرش تکیه می‌کند …


سقوط- ۲۰۰۴

سقوط- ۲۰۰۴

مووی «سقوط» با نام کامل «سقوط آخرین روز‌های رایش سوم» فیلمی با ژانر درام جنگی، ساخته الیور هرشبیگل بود. هرشبیگل این مووی را بر اساس کتاب‌های «پناهگاه» نوشته هیتلر تراودل یونگه، «تا آخرین ساعت» ملیسا مولر، «هیتلر» اثر یوآخیم فست و خاطرات آلبرت اشپر و ارنست-گونتر باده روایت کرده بود.

با حقیقت داستان از زاویه دید تراودل یونگه، آخرین منشی و ماشین‌نویس آدولف هیتلر روایت می‌شود. «سقوط» دوازده روز آخر زندگی آدولف هیتلر یعنی از ۱۷ تا اواخر آوریل سال ۱۹۴۵ میلادی را با سنگر زیرزمینی فرماندهی او به تصویر کشیده بود. مووی از فرو ریختن ماشین نظامی و دستگاه سیاسی عظیم رژیم نازی آلمان آن پرده برمی‌دارد.


گاندی- ۱۹۸۲

گاندی- ۱۹۸۲

گاندی فیلمی درباره زندگی ماهاتما گاندی، رهبر جنبش مقاومت بدون خشونت هند با زمان استعمار توسط بریتانیا با نیمه اول قرن بیستم بود. با این مووی بن کینگزلی با نقش ماهاتما گاندی جلوی دوربین ریچارد اتنبرا نقش‌آفرینی کرده بود. این مووی زندگی گاندی را از سال ۱۸۹۳، زمانی که از قطار آفریقای جنوبی اخراج شد، چراکه سوار واگن سفیدپوست‌ها شده بود تا ترور و مراسم خاکسپاری‌اش با سال ۱۹۴۸ دربرمی‌گیرد.


خاطرات موتورسیکلت- ۲۰۰۴

خاطرات موتورسیکلت- ۲۰۰۴

«خاطرات موتورسیکلت» مووی زندگینامه‌ای به کارگردانی والتر سالس بود. این مووی درباره مسافرت و خاطره‌نویسی ارنستو گوآرا جوان ۲۳ ساله بود که به زندگی او سال‌ها پیش از رسیدن به شهرت جهانی‌اش به عنوان اسطوره انقلابی مارکسیست می‌پردازد.

این مووی روایتگر سیر و سفری با سال ۱۹۵۲ بود که گوآرا و دوستش آلبرتو گرانادو با موتورسیکلت آغاز کردند و نقاط مختلف امریکای جنوبی را پیمودند. ماجرا از لذت‌جویی جوانی آغاز و بسط داده می‌شود. گوآرا به واسطه مشاهده زندگی رعایای بومی که فقر به آن‌ها تحمیل شده، تحت تاثیر قرار می‌گیرد و دچار تحول می‌شود.

Post Author: namahaa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *