واکنش پیمان معادی به سخنان گلشیفته فراهانی / فرهادی با شلاق و شکنجه بازی نمی گرفت!


پیمان معادی گلشیفته فراهانی

ظاهرا باید شش سال از اظهارات عجیب گلشیفته فراهانی درباره اصغر فرهادی می‌گذشت تا یکی از همکارانش به آن واکنش نشان دهد؛ سال 1396 بود که روزنامه گاردین گزارشی از گفت‌وگو با این بازیگر ایرانی منتشر کرد منتها حضور جنجالی او با یک مووی فرانسوی با آن سال، باعث شد بخشی دیگر از حرف‌هایش که انتقاد به اصغر فرهادی بود، چندان به چشم نیاید.

به گزارش نماها به نقل از ایران آرت، گلیشفته طی آن گفت‌وگو به گزارشگر گاردین درباره فیلمبرداری مووی «درباره الی» به کارگردانی اصغر فرهادی گفته بود که فرهادی او را «شکنجه» می‌کرد و او را مجبور می‌کرد نیم ساعت با ساحل دریای خزر داد بزند و صبحانه آرد نخود بخورد تا صدایش با فیلمبرداری گرفته شود. این بخش از گزارش گاردین آن سال بسیار به مذاق رسانه‌های اصولگرا با ایران خوش آمد.

فراهانی همچنین با آن گفت‌وگو غیرمستقیم به مانی حقیقی، یکی از بازیگران مووی اشاره کرده و گفته بود به دلیل ضربه‌ای که بازیگر دیگر با خلال مووی به او وارد کرد، پرده گوشش سوراخ شد اما کارگردان اجازه نداد تا انتهای روز بعد و پایان فیلمبرداری به بیمارستان برود.

او با ادامه گفته بود: آنها دیگر از آن زمان با هم صحبت نکردند. او دست من بود اما نمی‌تواند با من صحبت کند. او از ایران خارج می‌شود و دوباره برمی‌گردد. اما من الان شیطان هستم. شک یکی از ابزار کنترل آنهاست. من از هر فیلمی که بازی کردم زخمی با بدن دارم

با ادامه آن گزارش آمده بود: «و آستین و شلوارش را بالا می‌زند تا آنها را به من نشان دهد. می‌گوید آنها بدتر از سگ با تو رفتار می‌کنند. تو باید مانند برده کار کنی تا آنها را خشنود کنی. اوضاع باید این گونه باشد. باید با هر فیلمی احساس کنی که کار آخر توست

حالا پس از شش سال، پیمان معادی، یکی دیگر از بازیگران مووی «درباره الی»، به این اظهارات واکنش نشان داده بود.

با تازه‌ترین شماره ماهنامه «اندیشه پویا» علیرضا اکبری با او به گفت‌وگو نشسته و پرسیده: «با مورد «درباره‌ی الی» بعدها حاشیه‌هایی هم با حرف‌های گلشیفته فراهانی مطرح شد درباره‌ی برخورد خشن بازیگران با یکدیگر، یا برخورد خشن کارگردان با بازیگران. این شایعات تا چه حد صحت داشت؟»

معادی پاسخ داده: «این یک بی‌انصافی محض بود و از بابت آن بسیار متاسفم. ما با دوره‌ی بازی با «درباره‌ی الی» سختی‌های زیادی کشیدیم. اختلاف‌هایی با گروه به وجود آمد ولی هیچ‌کدام به دلیل خشونت کارگردان نبود. آن سال هیچ جایزه‌ای به بازی‌های «درباره‌ی الی» داده نشد چون رئیس هیئت داوران آن سال گفته بود فرهادی با شلاق افتاده بوده به جان این‌ها و این‌ها تحت تاثیر شکنجه‌ای که شده‌اند دارند بازی می‌کنند. اگر این طوری بود که بقیه کارگردان‌ها هم با شلاق، بازی­های درخشان می‌گرفتند! با صورتی که موقع بازی با «درباره‌ی الی» به ما خیلی خوش گذشت. فرهادی از هر ۹ نفر ما به ۹ شیوه‌ی بخصوص که برای شخصیت ما طراحی کرده بود و متناسب با روحیات خود ما هم بود بازی می‌گرفت. خب این آدم بود که می‌تواند چنین کاری بکند. «درباره‌ی الی» مووی ملتهبی بود و وقتی شما دارید با فیلمی بازی می‌کنید که سه ماه لب دریا هستید و نه شما حق دارید گروه را ترک کنید و نه خانواده‌ها حق دارند به دیدن گروه بیایند طبیعی بود که ممکن بود اختلافاتی با گروه پیش بیاید. نوع کار استرس‌زا بود ولی بعدها چیزهایی با مورد پشت صحنه‌ی مووی شنیدم که به هیچ‌وجه صحت نداشت. فرهادی کاملا تکنیکی بازی می‌گرفت. نیازی نداشت که بازیگر را شکنجه دهد. البته فرهادی فضای پشت صحنه را بر اساس فضای داستان مووی هدایت می‌کند‌. مثلا وقتی داشتیم «جدایی نادر از سیمین» را بازی می‌کردیم به من می‌گفت که نمی‌خواهم تو زیاد به شهاب حسینی با پشت صحنه نزدیک شوی ولی این فرق دارد با این‌که بگوییم کارگردان ما را شکنجه می‌داد. مهم نتیجه کار بود حتی اگر به شیوه کوبریک فیلمبرداری مووی آخرش «چشمان کاملاً بسته» ۴۰۰ روز طول بکشد اما به این قیمت که به هر شکل ممکن دقیق‌ترین جزئیات را با بالاترین استانداردها مقابل دوربین ببری».

گلشیفته فراهانی سال گذشته نیز با یکی از نشست‌های خبری فستویال مووی کن از اینکه فرهادی نادیده‌اش می‌گیرد به این دلیل که قانون را رعایت نکرده بود، گلایه کرد.

Post Author: namahaa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *