اظهار نظر فیلمساز جنجالی فرانسه درباره اسکار / اصلا مراسم اسکار را هم نگاه نمیکنم!


 گاسپار نوئه

گاسپار نوئه فیلمساز جنجالی فرانسوی با جدیدترین مصاحبه اش گفت که واقعا به اسکار اهمیت نمی دهد و هرگز هم آن مراسم را نگاه نخواهد کرد.

به گزارش موووی مگ به نقل از صبا، گاسپار نوئه فیلمساز مشهور فرانسوی با جدیدترین مصاحبه خود با اسکایپ از مراسم اسکار و مووی های حاضر با آن صحبت کرد و گفت اهمیتی به مراسم اسکار که نمی دهد.

وی با سخنانی بیان کرد: من واقعا به اسکار اهمیت نمی دهم، هرگز هم آن مراسم را نگاه نخواهم کرد. زمانی که بچه بودم و جوایز را می خواستند به مووی های «کابوی نیمه شب» یا «پدرخوانده» بدهند جوایز برایم اهمیت داشت.

از کارگردان جنجالی فرانسوی هنگام نمایش مووی «کلایمکس»؛ آخرین ساخته اش با جشنواره کنِ سال گذشته درباره مووی «پلنگ سیاه» که از بخت های جایزه اسکار بود، پرسیده شده بود که او با جواب گفته بود وسط مووی از سالن سینما خارج شده بود.

حالا با جدیدترین مصاحبه، نوئه به مووی «اولین اصلاح شده» ساخته پل شریدر یکی از مووی های حاضر با بخش بهترین فیلمنامه اصلی اسکار اظهار علاقه کرده بود.

کارگردان «برگشت‌ناپذیر» درباره مووی «اولین اصلاح شده» گفت: عالیست! تصویر تاریکی از زمانه فعلی ارائه می دهد فیلمی که من انتظارش را نداشتم، به خصوص این که مووی از صنعت سینمای آمریکا و با حضور یک بازیگر مشهور آمده بود. بعد از آنکه این مووی را دیدم انگار ساعت ۲ بامداد بود، شروع کردم به سیگار کشیدن و دیدن چندباره برخی از صحنه های مووی با مدت یک ساعت.

نوئه با ادامه از صحنه ای که با آن، آن شخص به کشیش می گوید که چرا نمی خواهد بچه دار شود به عنوان تاثیرگذارترین صحنه مووی از دیدگاه خودش یاد کرد.

کارگردان «به خلا وارد شو» البته از هوارادان پر و پاقرص کارهای پل شریدر به خصوص «میشیما: یک زندگی با چهار بخش» نیز بود. «میشیما» درام جاه طلبانه سال ۱۹۸۵ درباره یوکیو میشیما نویسنده انقلابی ژاپنی بود. نوئه از مووی «میشیما» به عنوان یک شاهکار مطلق یاد کرد و گفت: بارها آن را دیده ام. شریدر جایزه بهترین کارگردانی را برای آن از کن دریافت کرد، جایزه ای که به شدت مستحق آن بود. (البته نوئه با یادآوری جایزه پل شریدر اشتباه کرد، شریدر برای مووی «میشیما» جایزه بهترین مشارکت هنری را دریافت کرده بود.)

کارگردان «کلایمکس» که دوبار با مووی های «برگشت‌ناپذیر» و «به خلا وارد شو» با بخش مسابقه کن حضور داشته بود از توجهش به این جشنواره بزرگ سینمایی نیز گفت: من مراسم جوایز کن را تماشا می کنم به این دلیل که با مووی هایی که با آن شرکت می کنند احساس نزدیکی بیشتری دارم تا با مووی های حاضر با مراسم اسکار.

نوئه البته با ادامه مصاحبه به «رُما» و کارگردانش کوارون که بخت اول جایزه اسکار امسال بود نیز ادای احترام کرد. او از الهام بخش بودن دیگر مووی کوارون با نام «جاذبه» بر مووی بی پرده خودش به نام «عشق» گفت. نوئه تاکید کرد که «جاذبه» یک شاهکار فیلمسازیست.

او افزود: عمیقا امیدوارم کوارون و فیلمش با مراسم اسکار پیش رو همه جوایز را درو کنند به نظرم کوارون مستحق این جوایز بود.

کارگردان مطرح و جنجالی فرانسوی اعتراف کرد که برخی از جوایز اهدایی اسکار موجب شگفتی اش شده اند.

او گفت: شگفت زده شدم که مووی «عشق» هانکه، فیلمی که مرا تحت تاثیر قرار داد توانست جایزه اسکار بهترین مووی غیرانگلیسی زبان را ببرد. بیش تر مووی هایی که جایزه اسکار را می برند جزو دسته مووی هایی که به سینما می روم و آن ها را تماشا می کنم، نیستند.

با پایان فیلمساز فرانسوی گفت از اینکه با مراسم اسکار نیست احساس رضایت دارد او با این باره چنین اظهار کرد: من نمی خواهم با سالنی بنشینم و به مدت ۶ ساعت به جوک های بد گوش دهم.

Post Author: namahaa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *